Fremtidsmusik bliver virkelighed
Skrevet af Solkysten
Efter at provinshovedstaden Málaga vågnede af tornerosesøvnen for nogle år siden, begynder tingene at gå stærkt. I forrige måned var Solkysten knap kommet på gaden med en reportage om byens spændende fremtid, før et nyt projekt løb af stablen.Udtrykket passer til lejligheden, for skuepladsen for det nye initiativ er igen den forsømte havnefront. Efter at have diskuteret frem og tilbage og forbi hinanden i årevis, satte repræsentanter for kommunen, Junta de Andalucía og kulturministeriet sig sammen på Sankt Valentíns dag - de forelskedes dag. Halvanden time senere var parterne enige om at stifte et konsortium, der skal bygge et koncerthus. Dette kommer til at ligge vest for havneindløbet, hvor synet er det første, der vil møde byens tilsejlende gæster. Dem bliver der flere og flere af. Málaga er allerede Den Iberiske Halvøs næststørste krydstogthavn med mere end 200.000 årlige gæster, og mange flere vil komme denne vej, når gitteret mellem havnen og byen rives ned i 2007.
Málaga må vente noget længere på koncerthuset, men efter trepartsmødet oplyste kulturministeriets repræsentant, at der både er politisk vilje og penge til at gå i gang, så snart det nye konsortium har fået papir på sin eksistens. Málagas borgmester Francisco de la Torre har allerede forberedt et licitationsmateriale, som partnerne nu skal kigge nærmere på. Det må de forresten gerne bruge lidt ekstra tid på. Kommunens ide om et koncerthus til mange formål er sikkert nemmest at ”sælge” rent politisk, men erfaringerne andre steder viser, at resultatet – det vil sige akustikken – plejer at blive bedst, hvor man fra starten satser på et hus til symfonimusik og intet andet.
Málaga har fundet sit store projekt op til 2016, hvor byen konkurrerer om at blive Europas kulturhovedstad. Men så længe behøver vi ikke vente på det nye koncerthus, hvis blot den nye idyl mellem konsortiets tre parter vil holde.
--------------------------------------------------------
Giv os en håndsrækning
I fjor bad vi Solkystens læsere udfylde et spørgeskema med deres synspunkter om bladet. Det havde vi stor nytte af, synes vi selv, så indlagt i dette nummer finder læserne et nyt spørgeskema. Formålet er som sidst at vi gerne vil gøre bladet bedre, til gavn for læsere og annoncører – og naturligvis også vores egen forretning.
Vi håber, du vil udfylde spørgeskemaet og sende det retur. Til gengæld trækker vi lod blandt indsenderne om en vinkurv til en værdi af 100 euro. Vi skal have svarene på redaktionen senest mandag den 11. april.
Vinder du ikke i lodtrækningen, kan du forhåbentlig glæde dig til et bedre blad, når vi kender dine ønsker.
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Marts 2005
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Marts 2005
